بهترین مرکز گفتار درمانی در کرج:یوول

بهترین مرکز گفتار درمانی در کرج:یوول

 

شاخه‌ای از درخت بلوط گونه یوول.

میوه‌های بلوط گونه یوول.
یوول (نام علمی: Quercus libani) یا بلوط لبنانی (به انگلیسی: Lebanon Oak)، گونه‌ای از درختان بلوط است که بومی شرق مدیترانه در آسیای غربی است و در کشورهای ایران، شرق ترکیه، شمال عراق و لبنان می‌روید.

گونه یوول، مختص مناطق مرتفع با خاک‌های عمیق و حاصلخیز است و پراکنش آن در ایران از آخرین حد شمالی زاگرس شروع می‌شود و در پایان محدوده جنگل‌های مریوان (هم‌مرز با پاوه در استان کرمانشاه) تمام می‌شود.[۲] یوول در آذربایجان (۹۰ کیلومتری جنوب مهاباد)، کردستان (۳۲ کیلومتری شرق مریوان، بین پیرانشهر و سردشت، بین بانه و گردنه خان) می‌روید.[۳]

 

محتویات
۱ ویژگی‌ها
۲ کاشتن
۲.۱ برای تزیین
۲.۲ بازدار زیستی آفت‌ها
۳ جستارهای وابسته
۴ منابع
ویژگی‌ها
یوول یک درخت برگریز است که بلندی آن به ۸ متر (۲۶ فوت) نیز می‌رسد. برگ آن باریک، کشیده و معمولاً قرینه است و تنه آن سطح مقطع گردی دارد. در حالت بلوغ، بالای برگ آن به رنگ سبز تیره و زیر برگ به رنگ سبز کم‌رنگ است.

گل‌های آن معمولاً تک‌جنسیتی هستند و در یک درخت هر دوی نر ماده آن قرار دارد و معمولاً با باد گرده‌افشانی می‌کنند. میوه بلوط آن قطری در حدود ۲ تا ۳ ساتنی‌متر دارد. این گونه معمولاً در برابر حشرات و بیماری‌های قارچی بسیار مقاوم است.

میوه آن به خاطر درصد تانن بسیار بالایش طعمی گزنده دارد که با شستن آن در آب کاهش می‌یابد ولی بسیاری از خواص غذایی آن نیز با این کار از دست می‌رود. از آرد دانه آن همچون دیگر گونه‌های بلوط می‌توان برای پخت نان استفاده کرد.

ادامه مطلب  دکتر گفتاردرمانی در کرج گفتگوی آنلاین 28 مردادماه 1400

تانن موجود در میوه بلوط که در برخی زبان‌های محلی ایران به آن «شوکه» می‌گویند با تقویت مخاط معده در درمان ورم و زخم معده مورد استفاده قرار می‌گیرد.[۴] گال‌های اطراف برگ‌های آن که بر اثر لارو حشرات بوجود می‌آید نیز دارای تانن فشرده بالایی هستند و استفاده طبی دارند.

 

Related posts