تخصصی ترین گفتار درمانی در کرج:علائم زیر فشار بودن عصب

تخصصی ترین گفتار درمانی در کرج:علائم زیر فشار بودن عصب

اگر عصب برای مدتی کوتاه زیر فشار قرار داشته باشد به طور معمول با از بین رفتن عامل فشار از طریق استراحت و درمان، شرایط فرد نیز بهبود می‌باید؛ اما اگر به این شرایط رسیدگی نشود، فرد ممکن است با علائم مزمن و حتی آسیب عصبی دائمی مواجه شود.
زمان تقریبی مطالعه :5 دقیقه
عصب تحت فشار

هر زمان که واژه نیشگون را می‌شنویم به طور معمول می‌دانیم که با شرایط خوبی مواجه نیستیم. پس جای شگفتی نیست که عصب باریکش یا زیر فشار (Pinched Nerve) نیز شرایطی ناخوشایند در نظر گرفته شود.
یک عصب باریکش زمانی رخ می‌دهد که عاملی موجب فشار بیش از حد روی یکی از اعصاب انسان شود که از آن جمله می‌توان به استخوان، غضروف، عضلات یا تاندون‌های اطراف عصب اشاره کرد. این اختلال، توانایی عصب برای ارائه عملکرد درست را کاهش داده و موجب درد و علائم ناخوشایند دیگری می‌شود که می‌تواند احساسی گیج کننده را در فرد ایجاد کند.
دلایل متعددی وجود دارند که ممکن است موجب یک عصب باریکش شوند زیرا اساساً هر چیزی که روی اعصاب انسان فشار وارد کند می‌تواند به بروز این شرایط منجر شود.
از دلایل بالقوه بروز عصب باریکش می‌توان به آسیب‌دیدگی، ابتلا به یک بیماری مانند آرتریت، و استرس جسمانی در یکی از بخش‌های بدن که از کار تکراری ناشی می‌شود، اشاره کرد.
بارداری نیز می‌تواند خطر وقوع یک عصب باریکش را افرایش دهد زیرا افزایش وزن می‌تواند مسیرهای عصبی را متورم کرده و اعصاب را زیر فشار قرار دهد.
دیابت یکی دیگر از عوامل خطرآفرین محسوب می‌شود زیرا این بیماری سطوح قند و چربی در خون انسان را افزایش می‌دهد که می‌تواند به اعصاب و رگ‌های خونی تغذیه کننده آن‌ها آسیب وارد کند.
اگر عصب برای مدتی کوتاه زیر فشار قرار داشته باشد به طور معمول با از بین رفتن عامل فشار از طریق استراحت و درمان، شرایط فرد نیز بهبود می‌یابد، اما اگر به این شرایط رسیدگی نشود، فرد ممکن است با علائم مزمن و حتی آسیب عصبی دائمی مواجه شود. اگر با علائمی مواجه هستید که در کوتاه‌مدت از بین نمی‌روند، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط همواره بهترین گزینه است.
از آنجایی که یک عصب باریکش می‌تواند در هر قسمتی از بدن انسان ظاهر شود، شما می‌توانید علائم را در تمام آن قسمت احساس کنید. اما علائم این شرایط با توجه به مکان عصب زیر فشار اغلب در دست‌ها، و پاها پدیدار می‌شوند. در ادامه با شایع‌ترین علائم عصب باریکش بیشتر آشنا می‌شویم:

ادامه مطلب  دکتر دهقانی از راه اندازی سومین مرکز تجمیعی واکسیناسیون در شهرستان بیرجند خبر داد –

به غیر از مواردی که از دلیل بروز آن آگاه هستید، مانند زمانی که برای مدتی طولانی چهار زانو نشسته و پای شما به واسطه زیر فشار قرار گرفتن عصب خواب رفته است، در موارد دیگر باید برای ارزیابی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید، به ویژه اگر با علائم دیگری مانند تنگی نفس و دشواری در تنفس مواجه هستید

با احساس سوزن سوزن شدن مواجه هستید

سه نوع عصب اصلی در بدن انسان وجود دارند که شامل اعصاب حسی، مسئولیت احساس کردن را بر عهده دارند، اعصاب حرکتی، حرکات ارادی عضلات را کنترل می‌کنند، و اعصاب خودمختار، کنترل عملکردهای خودکار اندام‌ها مانند تعریق، تنظیم فشارخون و تنفس را بر عهده دارند، می‌شوند.
وظیفه اعصاب انتقال سیگنال‌ها از یک نقطه به نقطه دیگر بدن است. در نتیجه، هر چیزی که سیگنال را مسدود کند موجب بروز علائمی می‌شود. احساس سوزن سوزن شدن به طور معمول به معنای آن است که یک عصب حسی زیر فشار قرار گرفته است.

با بی‌حسی یا کاهش احساس در یک بخش از بدن خود مواجه هستید

این شرایط بیشتر با جریان خون ضعیف به عصب به واسطه فشار مرتبط است. کاهش جریان خون به عصب موجب می‌شود تا سلول‌های عصبی اکسیژن کافی دریافت نکنند، از این رو توانایی عصب برای ارائه عملکرد درست کاهش می‌یابد. بی‌حسی یا کاهش احساس در اندام ممکن است تا زمانی که فشار از بین نرفته و جریان خون به حالت عادی باز نگردد، ادامه یابد.

دست یا پای شما بیشتر از حد عادی به خواب می‌رود

اگر به طور معمول هنگام نشستن یا استراحت دادن به دست‌ها به روشی خاص با به خواب رفتن اندام مواجه می‌شوید، تغییر حالت و تحرک می‌تواند به بهبود این شرایط کمک کند زیرا زیر فشار قرار گرفتن موقتی عصب می‌تواند دلیل آن باشد. اما اگر این شرایط به ناگاه و بدون دلیل مشخص رخ می‌دهد مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط و شناسایی این که چه چیزی به عصب فشار وارد می‌کند بهترین گزینه است.

ادامه مطلب  کلینیک درمان اختلالات یادگیری کرج منظریه خیابان اهری فرعی شاهد – سیستم آموزش آنلاین گروه آموزشی گفتار توان گستر

با دردی تیز و سوزناک مواجه هستید

این شرایط می‌تواند به واسطه ملتهب شدن یا زیر فشار قرار گرفتن چیزی در نزدیکی عصب رخ دهد یا خود عصب ملتهب شده باشد. بدن از این طریق هشدار می‌دهد که مشکلی وجود دارد.
همچنین ممکن است درد را نه در قسمتی که عصب زیر فشار قرار گرفته، بلکه در جایی که عصب به پایان می‌رسد، مانند قسمت پایینی پا یا دست احساس کنید.

با ضعف عضلانی در یک بخش از بدن خود مواجه هستید

ضعف عضلانی به طور معمول نشانه‌ای از زیر فشار قرار گرفتن یکی از اعصاب حرکتی، آن‌هایی که پیام‌ها را از مغز به عضلات منتقل می‌کنند، محسوب می‌شود. به طور معمول این شرایط نشان می‌دهد که عضله متصل به عصب دستورات لازم برای ارائه عملکرد درست خود را دریافت نمی‌کند.
باید به این مسئله توجه داشت که علائم مذکور می‌توانند به واسطه شرایط پزشکی دیگر مانند سکته مغزی، حمله قلبی، بیماری ‌ام اس، و تشنج نیز شکل بگیرند. به غیر از مواردی که از دلیل بروز آن آگاه هستید، مانند زمانی که برای مدتی طولانی چهار زانو نشسته و پای شما به واسطه زیر فشار قرار گرفتن عصب خواب رفته است، در موارد دیگر باید برای ارزیابی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید، به ویژه اگر با علائم دیگری مانند تنگی نفس و دشواری در تنفس مواجه هستید.

Related posts