بهترین وتخصصی ترین گفتار درمانی در کرج:درد زیر شکم ناشی از چیست؟

کرج گفتار درمانی بزرگسالان در کرج , بهترین کرج درمان لکنت در کرج , بهترین کرج مطب گفتاردرمانی در کرج ,

بهترین وتخصصی ترین گفتار درمانی در کرج:درد زیر شکم ناشی از چیست؟

درد زیر شکم ناشی از چیست؟

از علل درد زیر شکم بیشتر بدانید

درد زير شكمبه درد هایی اطلاق می شود که در ناحیه پیرامون ناف و پایین تر از آن در ناحیه شکم در آقایان و خانم ها بروز می کند. درد زیر شکم در خانم ها می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود که برخی از آن ها مثل درد در زمان قاعدگی ، تقریبا طبیعی به نظر می رسد و برخی دیگر نشانه بیماری های گوارشی و یا رحمی در زنان است. در آقایان درد زیر شکم می تواند ناشی از هیدروسل ، در ناشی از عفونت بیضه و غیره باشد . با ما در مجله دلگرمهمراه باشید تا از علل درد زیر شکم بیشتر بدانید.

شایع ترین دلایل بروز درد زیر شکم در خانم ها

درد ناشی از تخمک گذاری

علل درد تخمدان متفاوت است. بعضی از خانم ها در نیمه چرخه عادت ماهانه دچار درد ناشی از تخمک گذاریمی شوند .این درد به دلیل وجود مایعی است که در اثر آزاد شدن فولیکول به فضای داخل رحم ریخته می شود. درد مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند، فقط کمی آزار دهنده است و به مرور و طی 8-7 ساعت و بدون درمان فروکش می کند. بیشتر خانم ها با این نوع درد آشنا هستند و هر ماه آن را تجربه می کنند .

درد در اثر کیست تخمدان

افرادی که دچار کیست تخمدان هستند شاید هیچ علامتی نداشته باشند، ولی با بزرگ تر شدن کیست ممکن است عارضه ای به نام «تورسیون کیست» یا «پیچ خوردن کیست حول محور تخمدان» اتفاق بیفتد. این عارضه بسیار دردناک است و بیمار حتما باید خود را به مرکز درمانی برساند .
مورد بعدی «پرفوراسیون کیست» است. در این مواقع نیز کیست پاره می شود و درد ایجاد می کند. پارگی ممکن است با خونریزی همراه باشد .

ادامه مطلب  سیاوش عطایی آسیب شناس و مشاورl برگزاری کنفرانس اثرات مداخلات زود هنگام توانبخشی در رشد زبانی افراد دچار اوتیسم l شهر صنعتی

زنانی که دچار نشانگان تخمدان پلی کیستیک هستند هم معمولا درد شدیدی را هنگام عادت ماهانه تجربه می کنند. این افراد ممکن است غیر از زمان عادت ماهانه هم درد داشته باشند البته پلی کیستیک تخمدان با علائم دیگری مانند هیرسوتیسم، بی نظمی عادت ماهانه و… همراه است .
مورد دیگری که باید به آن توجه داشت درد در اثر توده های سرطانی در تخمدان است .همان طور که می دانید سرطان بیماری بی سروصدایی است و معمولا زمانی درد ایجاد می کند که توده گسترش یافته است. افرادی که در خانواده و بستگان نزدیک خود سرطان زنانه داشته اند باید با پزشک متخصص زنان در مورد شیوه پیگیری ها مشورت کنند .

درد شکم

نشانگان پیش از عادت ماهانه

اغلب ما نشانگان پیش از عادت ماهانه را با تغییرات خلق وخو در خانم ها می شناسیم، ولی این اختلال با علائم دیگری مانند گرفتگی شدید عضلات شکم، سردرد، کمر درد و حساس شدن پستان ها و… نیز ممکن است همراه باشد. نشانگان پیش از عادت ماهانه مشکل خاصی محسوب نمی شود و نیازی هم به درمان ندارد، مگر اینکه در زندگی شخصی فرد اختلال ایجاد کند .

درد عادت ماهانه

درد عادت ماهانه معمولا چند ساعت قبل از شروع عادت ماهانه آغاز می شود. خانم ها ممکن است درد را در ناحیه زیرشکم، کمر، پاها و… حس کنند. درد در اغلب خانم ها به فاصله کمی بعد از شروع عادت ماهانه فروکش می کند. علت آن آزاد شدن هورمونی در رحم و انقباضات عضلات صاف رحمی است .در مواقعی که درد شدید است می توان از مسکن ها، گرما دادن و… برای کاهش درد استفاده کرد .

ادامه مطلب  بهترین کلینیکهای کاردرمانی - نوروفیدبک شهرستان بروجن

درد ناشی از مشکلات لوله رحمی

یکی از موارد شایعی که موجب درد زیرشکم در خانم ها می شود، توبکتومی یا بستن لوله هاست. در اثر بستن لوله ممکن است چسبندگی ایجاد و فرد بعد از آن دچار درد مزمن شود . بیماری به نام «سالپنژیت» هم باعث ایجاد درد در بیمار می شود. در این بیماری لوله های رحمی در اثر عفونت دچار التهاب و چسبندگی می شوند. چسبندگی لوله ها احتمال بارداری را در زن کاهش می دهد .

دردهایی که منشاء رحمی دارند

یکی از مواردی که ممکن است باعث درد در ناحیه شکم شود وجود فیبروم های داخل رحمی است. البته فیبروم ها معمولا درد ایجاد نمی کنند ولی فیبروم هایی که بزرگ هستند ممکن است به احشای اطراف فشار وارد کنند و بیمار درد را به صورت درد زیر شکم یا فشار داخل شکمی احساس کند.

دردهایی که منشاء عفونی دارند

زنان ممکن است به عفونت لگنی مبتلا شوند. علت عفونت لگنی متنوع است. این بیماری معمولا با تب بالا نیز همراه است .ابتلا به بیماری های عفونی منتقله از راه جنسی نیز می تواند باعث درد ناحیه لگن و زیر شکم شود. همچنین زنانی که دچار عفونت طول کشیده در ناحیه واژن هستند، گاهی دچار زخم در ناحیه سرویکس می شوند که علائم زخم ممکن است به صورت درد ناحیه زیرشکم و حتی درد در ناحیه زیر کمر احساس شود .

آندومتریوز

در آندومتریوز بافت رحمی به مکان هایی غیر از حفره رحم پیشروی می کند. این مکان ‎ ها ممکن است شامل دیواره لوله رحم، روده ها، حفره پریتوئن یا شکم، روی تخمدان ها و… باشد. آندومتریوز بیماری خطرناکی نیست ولی ممکن است درد زیادی برای خانم ایجاد کند .

ادامه مطلب  فروس سولفات |فرهنگ دارویی موثر در مداخلات گفتاردرمانی-کاردرمانی-گفتار توان گسترمارلیک 09121623463

افتادگی واژن و مثانه

خانم هایی که چند بار زایمان طبیعی داشته اند و زنان مسن بیشتر در معرض این اختلال هستند. در این بیماری فرد معمولا فشاری را در ناحیه زیر شکم احساس می کند. ممکن است اختلالاتی در دفع ادرار و به ندرت مدفوع هم پیدا کند. گاهی بیماران از درد هم شکایت دارند .درمان افتادگی واژن و مثانه آموزش ورزشی به نام کیگل است ولی در مواقع شدید چنین توصیه هایی بی فایده است و افتادگی واژن و مثانه باید با جراحی اصلاح شود .

درد زیر شکم

بارداری

خانم های باردار نیز باید نسبت به درد هوشیار باشند. دردهایی که قبل از هفته 20-18 بارداری و در ناحیه شکم اتفاق می افتد، ممکن است نشانه سقط جنین باشد. کمتر سقط جنینی است که با درد توام نباشد. خونریزی نیز می تواند نشانه ای برای سقط جنین باشد .

درد ناشی از ناحیه جراحی سزارین

بعضی از خانم ها بعد از سزارین دچار درد شکمی می شوند. این درد ممکن است ناشی از محل برش سزارینباشد. چسبندگی بافت های مجاور رحم به یکدیگر ممکن است باعث درد شود .

درد بعد از رابطه زناشویی

بعضی از خانم ها از رابطه زناشویی دردناک شکایت دارند. در مواقعی که عفونت یا زخمی در ناحیه دهانه رحم وجود دارد، ممکن است بعد از رابطه زناشویی درد شکمی ایجاد شود. خشکی واژن نیز عامل دیگری است که رابطه زناشویی را دردناک می کند .خشکی واژن اغلب در سنین بالا دیده می شود. این افراد برای معاینات کلی تر باید به متخصص زنان مراجعه کنند .

عفونت دستگاه ادراری

خانم ها ممکن است دچار عفونت دستگاه ادراری شوند. عفونت در مثانه یا سیستیت علاوه بر تکرر ادرار، سوزش و… موجب درد در ناحیه زیر شکم یا لگن هم می شود .

ادامه مطلب  بهترین کلینیکهای کاردرمانی - نوروفیدبک

آپاندیسیت

آپاندیسیت یا التهاب آپاندیس عارضه شایعی است که بیشتر در سنین پایین شیوع دارد. گاهی این لوله کوچک که در قسمت پایینی سمت راست بدن قرار دارد دچار التهاب می شود و اگر خیلی زود خارج نشود، ممکن است پرفوره یا سوراخ شده و مایع عفونی وارد حفره شکمی شود .درد آپاندیسیت معمولا به صورت ناگهانی و از دور ناف شروع می شود و به زیر شکم گسترش می یابد. بیمار نسبت به معاینه بسیار حساس است و تهوع و استفراغ نیز ممکن است وجود داشته باشد. آپاندیس در دوران بارداری به دلیل افزایش حجم رحم، کمی بالاتر از محل واقعی خود قرار می گیرد .

نشانگاه روده تحریک پذیر

این اختلال در جامعه شیوع زیادی دارد. بیماران تک علامتی نیستند و درد شکم یا زیرشکم یکی از علائم است. چنین افرادی ممکن است دچار نفخ، یبوست یا اسهال مداوم و حرکات غیرعادی روده باشند .نشانگان روده تحریک پذیر بیماری محسوب نمی شود و اختلالی در عملکرد اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک وجود دارد، اما در صورتی که شدید باشد می تواند کیفیت زندگی بیمار را به شدت پایین بیاورد. قابل توجه اینکه در آزمایش های افراد مبتلا به نشانگان روده تحریک پذیر موردی مبنی بر نشانه های بیماری دیده نمی شود .

علت درد زیر شکم در مردان

یبوست

اگر برای چندین روز متوالی اختلال در دفع مدفوع وجود داشته باشد، شما دچار یبوست شده اید. عواملی مانند مصرف بیش از اندازه غذاهای گوشتی و عدم حضور میوه و سبزیجات در سبد غذایی روزانه، کهنسالی، کم تحرکی و استعمال دخانیات و اعتیاد از جمله مهم ترین علت های ایجاد شدن یبوست است. شما احتمالا احساس درد زیر شکم دارید و احساس می کنید کمی زیر شکمتان ورم کرده است، مدتی است که قادر نبوده اید دفع مدفوع داشته باشید.

ادامه مطلب  لیست بهترین کلینیکهای تخصصی درمان قطعی لکنت زبان در تهران | لویزان

سندرم روده تحریک پذیر

یک بیماری عجیب است؛ شما درد اطراف ناف یا حتی درد کل شکم را بصورت مزمن دارید، گاهی احساس می کنید دل پیچه دارید، اما علایمی از قبیل اسهال یا یبوست، تهوع یا استفراغ، ضعف و بی حالی ندارید. پس علت چیست؟
اگر شما بیش از اندازه درگیر استرس های روحی و روانی باشید، ممکن است دچار تحریک گاه به گاه روده شوید و احساس درد اطراف ناف کنید. شما بیماری گوارشی ندارید، صرفا در کاهش تنش ها و استرس هایتان تلاش کنید.

درد شکم در مردها

سنگ در کلیه و مجاری ادراری

شایع ترین علت درد زیر شکم در مردان ، سنگ های موجود در کلیه و مجاری ادرای است. اگر کلیه راست یا چپ شما دارای سنگ باشد, شما ممکن است درد سمت همان سمت در پایین و زیر شکم و کشاله ران داشته باشید به این صورت که درد حالتی مثل تیر کشیدن دارد که از کناره های شکم تا زیر شکم و ران ممکن است وجود داشته باشد.

احتمال دارد شما در هنگام ادرار کردن هم درد آزار دهنده ای داشته باشید و همچنین قطع شدن خروج ادرار پیدا کنید. گاهی ممکن است رنگ و بوی ادرار تغییر کند, دچار تهوع و استفراغ شوید و یا تب و لرز هم پیدا کنید.

ضربه مستقیم به بیضه

ضربه مستقیم به بیضه، یکی از دردناکترین علت درد زیر شکم در مردان است. شما ممکن است درد زیر شکم و اطراف بیضه داشته باشید و همچنین احساس کوفتگی در ناحیه کشاله ران داشته باشید.توصیه می کنیم بیضه و اطراف آن را کمی گرم بگیرید و از مسکن استفاده کنید و در اسرع وقت نزد پزشک بروید، گاهی در اثر ضربه، اختلالاتی در بیضه ایجاد می شود که پزشک در حین معاینه به راحتی تشخیص می دهد و با درمان مناسب، شما را سریعتر از این درد ناخوشایند دور خواهند کرد.

ادامه مطلب  گفتگوی آنلاین دکترگفتاردرمانی کرج ۵ تیرماه ۱۴۰۰| پرورش _حس شنوایی

عفونت بیضه

اگر درد زیر شکم، تب، بی حالی و احتمالا قرمزی اطراف بیضه و درد شدید در هنگام دست زدن به بیضه دارید، و از سوی دیگر در هنگام ادرار کردن اذیت می شوید، به شما توصیه می کنیم در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. احتمال دارد که شما عفونت بیضه داشته باشید که نیاز به درمان دارویی برای بهبودی باشد.

پیچ خوردن بیضه ها (تورشن)

اگر بطور ناگهانی، بیضه ها دچار چرخش بشوند، شما ممکن است دردی در زیر شکم احساس کنید که لحظه به لحظه شدت آن بیشتر و بیشتر می شود. بیضه ها ممکن است دچار تورم شوند. احتمالا شدت درد شما را خیلی بی قرار می کند.پیچ خوردن بیضه، یک بیماری اورژانسی است. علت درد زیر شکم در مردان اگر پیچ خوردگی بیضه ها باشد، خونرسانی به بیضه ها مختل شده است و شما اگر طی چند ساعت اولیه مراجعه نکنید، ممکن است بیضه خود را از دست بدهید.

ورم اپیدیدیم

اپیدیدیم، یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و اسپرم های تولیدشده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند. علت ایجاد این بیماری، اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی، وارد مجرای مرد شده و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این ورم،سوزاک و یا کلامیدیا می باشد.

ادامه مطلب  دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان فارس

هیدروسل (تجمع مایع دور بیضه)

هیدروسل به معنای تجمع مایع شفاف در داخل کیسه‌ای است که بیضه را احاطه کرده است. گاهی اوقات ممکن است از بدو تولد این حالت وجود داشته باشد که بیشتر به دلیل اختلالات شکل‌گیری کیسه‌های اطراف بیضه‌هاست.

تشخیص گرفتگی پایین شکم

گاهی اوقات دکتر از سابقه پزشکی بیمار و معاینه فیزیکی می تواند تشخیص دهد که چه چیزی باعث درد پایین شکمی است. با این حال، او نیز ممکن است نیاز به انجام تستهای آزمایشگاهی برای تأیید تشخیص و یا برای رد کردن سایر علل داشته باشد.

تشخیص درد شکم

آزمایشات تشخیص طبی برای درد زیر شکم

 • آزمایش خون
 • تجزیه شیمیایی ادرار
 • شکم اشعه ایکس
 • سونوگرافی شکم
 • CT اسکن شکم
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ( MRI)
 • لاپاروسکوپی
 • آندوسکوپ
 • درمان گرفتگی ها در ناحیه شکم

درمان خانگی رفع درد زیر شکم

بسیاری از مردم دل درد قسمت تحتانی شکم دارند که برخی از علائم خفیف هستند با چند درمان خانگی از بین می رود.

 • استراحت
 • مصرف مایعات به اندازه کافی
 • رفتن برای پیاده روی
 • استفاده از حرارت در پایین شکم
 • تمرین های آرامش بخش و تنفس عمیق
 • انجام یوگا
 • مصرف داروهایی مانند داروهای ضد درد، آنتی اسیدها یا ملین ها
 • مصرف چای گیاهی
 • خوردن برنج، موز، سیب، بیسکویت ساده
 • اجتناب از ورزش های شدید در ناحیه شکم
 • اجتناب از قهوه، الکل، نوشابه های گازدار
 • اجتناب از خوردن غذاهای جامد برای مدتی

هنگامی که به دنبال توصیه های پزشکی حتی پس از مصرف برخی از داروهای خانگی علایم بدتر شوند یا باقی بماند. شما باید بلافاصله یک دکتر را ببینید اگر شما علائم متوسط تا شدید مانند استفراغ مداوم، اسهال، خونریزی و تب بالا دارید. یا برخی از این شرایط مانند حاملگی خارج از رحم، طحال پاره شده و یا آنوریسم آئورت شکمی ممکن است تهدید کننده زندگی باشد و باید به صورت اضطراری درمان می شود.

ادامه مطلب  بهترین کلینیکهای کاردرمانی - نوروفیدبک هویزه

درد زیر شکم ناشی از چیست؟

بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   شهرستان مهاباد    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   شهرستان میاندوآب    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   شهرستان نقده  ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی  آواجیق    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   ارومیه    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   اشنویه    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   ایواوغلی    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   باروق    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   بازرگان (شهر)    ,   بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی   بوکان    ,

Related posts